CR9580-20
Product Categories
KANG DA ELECTRONICS CO.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
CR9580-20
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -30°C ~ 60°C
Package / Case : Hinged Ring, 0.40" Dia, Wire Leads
Accuracy : ±0.5%
Sensor Type : Transformer w/Conditioning
Current - Supply (Max) : -
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 20A
Response Time : 100ms (On), 250ms (Off)
Package : Bulk
Output : Ratiometric, 0 V ~ 5 V
For Measuring : AC
Product Status : Active
Mounting Type : -
Series : CR9500
Sensitivity : -
Linearity : -
Supplier Device Package : -
Mfr : CR Magnetics Inc.
Frequency : 50Hz ~ 400Hz
Voltage - Supply : Self Powered
Description : SENSOR CURRENT XFMR 20A AC
Model Number : CR9580-20
Contact Now
Current Sensor 20A 1 Channel Transformer w/Conditioning Bidirectional Hinged Ring, 0.40" Dia, Wire Leads